Světový den ústního zdraví: Cesta za zdravými zuby

22. 3. 2024

Světový den ústního zdraví si každoročně připomínáme 20. března. Jeho cílem je upozornit na význam zdravých úst a celosvětově zvýšit povědomí o zásadní roli správné ústní hygieny při prevenci onemocnění zubů a dásní v každém věku. V roce 2024 je tato osvětová akce zaměřená na roli rodičů při zvládání ústní hygieny dětí.

S péčí o dětský chrup by měli rodiče začít už od chvíle, kdy se jejich ratolesti začne prořezávat první zoubek. Již tehdy dítě začíná získávat návyk, že se zuby čistí pravidelně každý den. Velmi brzy by také rodiče měli s dítětem vyrazit k zubaři, lépe si pak zvyká na ošetření a nemá z lékaře, a později i dentální hygienistky, strach,“ vysvětluje Mgr. Petra Křížová, DiS., uznávaná odbornice na dentální hygienu a zároveň vyučující na Stomatologické klinice 3. LF UK.

Vzhledem k tomu, že AKESO POLIKLINIKA v pražských Nových Butovicích letos otevřela 8 nových zubních ordinací, je zároveň výukovým pracovištěm 3. LF UK pro studenty dentální hygieny a ošetřuje dospělé i děti, propojení a uspořádání společné akce se doslova nabízelo. Proto v pátek 22. března 2024 vyškolené studentky 3. LF UK oboru Dentální hygiena navštívily FZŠ Mezi Školami v Praze 13 a ukazovaly dětem ve třídách správnou techniku čistění nejen zubů, ale i mezizubních prostor. Radily, jaké používat vhodné pomůcky, jak celkově pečovat o ústní dutinu či jak jsou důležité zdravé stravovací návyky. Za dobré zvládnutí čištění zoubků dostaly děti i malé odměny.

„Ke Světovému dni ústního zdraví se naše městská část připojuje pravidelně a ceníme si velkého zájmu škol, které se do letošního ročníku zapojily. Zuby jsou vizitkou každého člověka a mnoho lidí si neuvědomuje, že zdraví zubů může mít vliv na celkové zdraví organismu či psychickou pohodu. Většině onemocnění se dá velmi dobře předcházet, proto by se i péči o ústní dutinu měla věnovat dostatečná pozornost. Tento rok je akce zaměřená na děti a o to větší to má smysl,“ vyjádřil podporu osvětové akci Ing. David Vodrážka, starosta Prahy 13.

Nejčastějšími chybami, které rodiče dělají, jsou bezesporu špatně pohlídaná technika čištění zubů, příliš brzká samostatnost, kdy rodič přestane dohlížet na čištění a popř. zuby dočišťovat. Problém je také s čištěním nebo spíš s nečištěním mezizubních prostor. V neposlední řadě je špatně i pozdní začátek s prevencí u zubaře či návštěva dentální hygieny.

Rodiče by měli dětem s čištěním pomáhat a kontrolovat je přibližně do 12 let věku. Pokud si dítě již v útlém věku vytvoří správný návyk, předejde zbytečným a bolestivým komplikacím, jako jsou například zubní kazy, usazování zubního kamene, záněty dásní nebo zápach z úst. Měli bychom mít na paměti, že dítě dělá to, co vidí u rodičů. Pokud uvidí, že se i oni pečlivě starají o zuby, bude dělat to samé,“ doplňuje Petra Křížová, která provádí dentální hygienu také v AKESO POLIKLINICE, v níž mají dospělí i dětští pacienti k dispozici široké spektrum služeb od ošetření zubních kazů, dentální hygieny až po zubní implantáty nebo náročné stomatochirurgické zákroky.

Ošetření dentální hygienistkou by měli rodiče i děti absolvovat každého půl roku. Když dítě nezvládá ústní hygienu tak, jak by mělo, nebo pokud má například rovnátka, měly by být intervaly návštěv ještě častější.

Cenné informace jsou k dispozici také na webových stránkách projektu www.republikabezkazu.cz/sduz.

Galerie