Trápí vaše dítě alergie? Zkuste alergenovou imunoterapii

27. 7. 2023

V dětské plicní a alergologické ambulanci se věnujeme malým pacientům s častými záněty horních a dolních dýchacích cest, dlouhotrvajícím a chronickým kašlem či dušností. A to nejen v Nemocnici Hořovice, ale také v AKESO POLIKLNICE v Praze – Nových Butovicích. Jaké jsou nejčastější příznaky alergie a možnosti léčby?

Alergie v průběhu roku

Pylové alergie se typicky objevují na jaře a v létě a obvykle se projevují rýmou, kašlem, škrábáním v krku a pálením očí. Mohou se vyskytnout i kožní projevy, jako kopřivka či atopický ekzém. V chladnějších měsících to mohou být také plísně. MUDr. Tereza Jeník, dětská pneumoložka, však podotýká, že v populaci se ve značné míře vyskytují i celoroční alergie, například na roztoče, které máme v domácnosti, a ty se nejvíce projevují v podzimních a zimních měsících.

Alergická reakce může zpočátku připomínat virózu, takže jestli máte pochybnosti, je ideální zajít si pro diagnostiku k lékaři. Ten může pacientům s běžnou alergií pomoci podáním antihistaminik nebo jiných léků. Pokud však chceme zjistit konkrétní alergen, který tuto reakci způsobil, je nutné podstoupit alergologické vyšetření. Na jeho základě pak může lékař určit nejen správnou léčbu, ale také vhodná režimová opatření.

Upravený režim

Mezi režimová opatření patří například snížení kontaktu s daným alergenem. Lékařka Tereza Jeník radí sledovat pylový kalendář, který popisuje aktuální koncentraci alergenu ve vzduchu, což závisí i na momentálním počasí. Ve dnech, kdy je sucho a fouká vítr, je koncentrace vysoká, když je vlhko, je alergenů v ovzduší méně. „Dále je dobré například omývat si obličej a ruce čistou vodou. Pyly mají také tendenci držet se na oblečení, takže je vhodné se po příchodu domů převléci,“ dodává Tereza Jeník s tím, že ve dnech vysoké koncentrace alergenu doporučuje méně větrat. V době, kdy jsme nosili roušky a respirátory, si podle Terezy Jeník někteří pacienti chválí, že jsou jejich projevy alergií mírnější.

Možnosti léčby

Jedinou léčbou, která se zaměřuje na samotnou příčinu alergické reakce, je takzvaná alergenová imunoterapie. Pneumoložka Tereza Jeník ji popisuje takto: „Podáváme postupně narůstající koncentraci daného alergenu, čímž docílíme snížení přecitlivělosti a zmírnění alergické reakce. Tato léčba nám zabírá u většiny pacientů.“

Nepříjemnou zprávou však je, že alergie se může objevit kdykoli v průběhu života. Někteří jí trpí od narození, jiní až v dospělosti. „U dětí je typické, že se alergie zpočátku projevují kožně. Jsou to zejména potravinové alergie spojené s výskytem atopického ekzému,“ upozorňuje Tereza Jeník s tím, že respirační potíže spojené s alergií se většinou objevují až později.

„Významným alergenem může být srst domácích mazlíčků.“

 

Zjistěte více o dětské pneumologické a alergologické ambulanci v AKESO POLIKLINICE.